از فرمان های ریبون را صرفنظر کنید
- محتویات اصلی صفحه

Skip Navigation LinksGarmsar

IDRO

منطقۀ ويژۀ اقتصادی گرمسار در دهستان لجران، بخش مركزی شهرستان گرمسار و در استان سمنان قرار دارد. سايت منطقه در فاصلۀ حدود 90 كيلومتری شرق پايتخت قرار گرفته است. محدودۀ اين منطقه با حدود 2000 هكتار مساحت در داخل دشت گرمسار 200 هزار هكتاری، در طول جغرافيايي حدفاصل 52/14 و 52/36 درجه و عرض جغرافيایی حدفاصل 35/16 و 35/27 درجه قرار دارد. شهر گرمسار در 10 كيلومتری شرقی و شهر ايوانكی در 20 كيلومتری شمال غربی منطقۀ ويژۀ اقتصادی گرمسار قرار دارند.  

منطقۀ ویژۀ اقتصادی گرمسار در سال  1391بنا بر مصوبۀ هیئت محترم وزیران و تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، به‌منظور جلب و تشویق سرمایه‌گذاری به‌ویژه سرمایه‌گذاری خارجی و در رقابت با بازارهای اقتصادی منطقه‌ای با پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی و خوشه‌های صنعتی منطقه و قطب‌های صنعتی هم‌جوار (تهران، خراسان رضوی و مازندران) با هدف توسعه و باتوجه‌به مبانی توسعۀ پایدار و اقتصاد مقاومتی در محدوده‌ای به‌وسعت 3000 هکتار در جنوب خط آهن تهران مشهد و در جوار کیلومتر 15آزادراه گرمسار به قم تأسیس گردید لیکن باتوجه‌به اعلام ادارۀ کل منابع طبیعی و ادارۀ محیط‌زیست، محدودۀ درنظرگرفته‌شده برای منطقۀ ویژه مناسب تشخیص داده نشد، لذا پس از بررسی‌های مجدد و جابه‌جایی مکان، مجدداً محدودۀ جدید منطقۀ ویژۀ اقتصادیگرمسار در محدوده‌ای به‌مساحت تقریبی 2000 هکتاردر تاریخ 1394/7/22 تصویب و عملیات اجرایی آن در سفر استانی کاروان تدبیر و امید در تاریخ 1395/6/4 رسماً آغاز گردید.

​​گرمسار.jpg

مزیت های منطقه ویژه اقتصادی گرمسار

وجود معافیت های گمرکی برای ورود انواع کالا، مواد اولیه و ماشین آلات و قطعات یدکی، معافیت 7 ساله مالیاتی و معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزود، امکان صدور قبض انبار تفکیکی و غیره از مزیت های قانونی این منطقه است.

از لحاظ موقعیت مکانی نیز این منطقه در  تقاطع کریدور های بین المللی شرقی غربی و شمال جنوب، در همجواری با آزاد راه تهران مشهد و بزرگراه قم گرمسار، نزدیکی به فرودگاه های بین المللی مهرآباد، امام خمینی (ره) و قم قرار دارد.

از لحاظ دسترسی به زیرساختها، به دلیل موقعیت استراتژیک گرمسار تقریبا تمام خطوط اصلی انتقال انرژی مانند برق، گاز و شبکه سراسری فیبر نوری از مجاورت آن عبور می کنند که این امر تامین زیر ساخت های لازم  را تسهیل می کند.

 

زیر ساخت های منطقه ویژه اقتصادی گرمسار

منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به دلیل همجواری با کریدور های ارتباطی و خطوط انتقال انرژی جایگاه وبژه ای از لحاظ دسترسی به زیرساخت های مورد نیاز برای فعالیت های صنعتی دارد. بر همین اساس زیر ساخت های اصلی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار شامل (انشعابات) آب، برق، گاز و ارتباطات به طور کامل فراهم شده، به نحوی که در حال حاضر منطقه ویژه از نعمت آب و برق و ارتباطات بهره مند است و امید می رود با تکمیل شبکه توزیع گاز و ایستگاه های تقلیل فشار، منطقه ویژه اقتصادی گرمسار از نعمت گاز نیز بهره مند گردد.

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت منطقه ویژه ​اقتص​ادی گرمسار​ مراجعه فرمایید.