از فرمان های ریبون را صرفنظر کنید
- محتویات اصلی صفحه

بهسازی و نوسازی شرکت ها

IDRO

نوسازي عبارت است از فرآيند نرم افزاري و سخت افزاري ارتقاء شاخصهاي فني و اقتصادي و بهره وري عوامل توليداز طریق به روزآوري و ارتقاء دانش فني و تكنولوژي طراحي، توليد و محصول؛ توسعه بازار؛ توسعه مديريت؛ تسهيل امور قانوني و افزايش كمي و كيفي توليدات واحدهاي صنعتي موجود در يك حوزه صنعتي مشخص.

اين فرآيند در ایدرو از طريق وجوه اداره شده دولتي، كمكهاي فني، مشاوره هاي، تسهيلگري و مديريتي و در صورت لزوم مشاركت و سرمایه گذاری ايدرو (از جمله در حلقه هاي مفقوده صنعتي) با استفاده از منابع مالي دولتي، بين المللي و آورده صنعت در حوزه هاي صنعتي داراي اولويت (از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت) انجام خواهد شد.

ایدرو در راستای اجرای اهداف کلان خود در توسعه صنایع هدف به موارد ذیل پایبند خواهد بود:

ايدرو بايد با هماهنگي وزارت صنعت، معدن و تجارت و بر اساس اولويت بندي صنايع و نيازهاي  راهبردی كشور در بخش صنعت نسبت به انتخاب صنايع هدف جهت انجام نوسازي و تدوين برنامه جامع نوسازي صنعت با همكاري انجمنهاي صنفي و تخصصي و با استفاده از مشاورين خبره اقدام نمايد. ترجيحاً صنايع هدف در بخش نوسازي و توسعه صنعتي بايد هم راستا باشند.

- نوسازي بايد شامل تمامي فرآيندهاي نرم افزاري و سخت افزاري كه موجب ارتقاء بهره وري وتوسعه كل زنجيره ارزش صنعت هدف ميگردد، باشد و اهداف توسعه مديريت را نيز دنبال نماید.

- ايدرو نوسازي واحدهای صنعتی را بدون توجه به برنامه جامع صنعتي كه آن واحد در آن قرار ميگيرد، در دستور کار خود قرار نخواهد داد.

- ايدرو صرفاً نوسازي واحدهاي تابعه خود را در دستور كار خود ندارد.

- ايدرو نوسازی صنایع را با استفاده از ظرفيتهاي انجمنهاي صنفي و تخصصي و شرکتهای ابزاری به عنوان بازوهای اجرایی دنبال می نمايد.

- منابع مالي مورد نياز نوسازي ترجیحاً توسط دولت و در چارچوب وجوه اداره شده، يارانه بخش صنعت و يا طرحهاي تملك دارايي، منابع مالي بين المللي و آورده صنعت دراختيار ايدرو تامين و هزينه خواهد شد.

بهسازي و سودآوركردن شركت‌ها مستلزم بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود، افزايش بهره‌وري عوامل توليد، ارتقاي كيفيت، افزايش كميت و در نهايت رقابت‌پذير كردن شركت‌ها است. سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران اين فعاليت را در قالب اجراي پروژه‌هاي زير در شركت‌هاي موجود، دنبال نموده است.


 

renovate_8.jpgبازسازي شركت قند ياسوج (یا سوج – استان کهکیلویه و بویر احمد)
 
این کارخانه که فعاليت توليدي خود را در سال 1346 آغاز نموده با استفاده از توان طراحی،  فنی و مهندسی کارشناسان و مدیران شرکت‌های زیر مجموعه این سازمان طی مدت یک سال مورد بازسازی قرار گرفت و تمام اهداف خود از قبیل: افزايش ظرفيت تصفيه شكر خام از 300 تن به 450 تن، راه‌اندازی واحد غیر فعال چغندری ، افزايش ظرفيت دريافت چغندر از 800 تن به 1200 تن، افزايش ظرفيت توليد شكر سفيد حاصل از چغندر از 95 تن به 170 تن در روز، افزايش ضريب استحصال از 80% به 85% ، كاهش مصرف بخار از 5/11 تن به 5/4 تن بخار به ازاي يك تن شكر، كاهش مصرف انرژي ويژه SEC از 38 گيگاژول به 20 گيگاژول به ازاي يك تن شكر را محقق نمود.
بازسازي تكميلي كشت و صنعت نيشكر هفت‌تپه (اهواز- استان خوزستان)

renovate_9.jpg
«شركت كشت و صنعت نيشكر هفت‌تپه» با مأموريت انجام عمليات كشاورزي توليد نيشكر و ساير محصولات كشاورزي، دامپروري و ايجاد صنايع و فرآورده‌هاي وابسته در سال 1337 تأسيس و در سال 1340 به بهره‌برداري رسيد. اين شركت در سال 1387 به منظور اصلاح ساختار و ارتقاي توليد به اين سازمان تحويل داده شد. برخی از مهمترین اقداماتی که در این شرکت انجام شد می‌توان به بازسازي كارخانه جهت توليد 100 هزار تن شكر، افزايش سطح زير كشت تا 10 هزار هكتار به منظور برداشت يك ميليون تن نيشكر، تغيير سيستم برداشت نيشكر از حالت دستي به مكانيزه در سطح 4500 هكتار، تغيير روش آبياري از حالت سنتي به سيستم آبياري هيدروفلوم و كاهش ميزان مصرف آب با اعمال مديريت مصرف بهينه، كاهش ضايعات قندي در فرايند توليد تا حد قابل قبول تكنولوژي موجود و توسعه كشت غيرنيشكري در سطح حداقل 3000 هكتار اشاره نمود.شركت گسترش صنایع بلوچ ( ایرانشهر– استان سیستان و بلوچستان)

renovate_11.jpg
این شرکت در آبان 1353 در حوزه صنایع نساجی آغاز بکار نمود و در خرداد 1388 با مصوبه دولت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران واگذار شد. با اجراي فاز نخست طرح توسعه خط چاپ، تكميل و سفيدگري پارچه‌هاي عريض، این شركت روزانه 30 هزار متر پارچه با عرض بالاي 2 متر را چاپ و تكميل نموده و با ارزش افزوده‌اي بالغ بر 8 ميليارد ريال در سال و اشتغال مستقيم 65 نفر به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
در کنار فعالیت نساجی، با توجه به ظرفیت‌های ویژه منطقه، طرح فرآوری و بسته بندی 8 هزار تن خرما و سردخانه 6 هزار تنی با هزینه 105 میلیارد ریال در این کارخانه راه‌اندازی شده است.
renovate_10.jpgشركت نساجي قائم‌شهر (قائم شهر- استان مازندران)
 
این شرکت در سال 1309 با هدف توسعه صنایع نساجی تاسیس گردیده است.در سال 1388 براساس مصوبه دولت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران واگذار گرديد.
همچنین نوسازي و بازسازي خطوط توليد و تأسيسات كارخانه با هدف ارتقای ظرفیت و بهبود کیفیت نخ تولیدی شرکت انجام گردیده است. ظرفيت توليد اين شركت پس از بازسازي، از 5 تن به 5/7 تن در روز افزايش يافته و كيفيت محصولات شامل نخ و پارچه نيز ارتقاء داده شده است.

 
renovate_2.pngکارخانه قند دزفول (دزفول - استان خوزستان)

کارخانه قند دزفول در سال 1350 عملیات ساخت آن آغاز و درسال 1356 تکمیل و در سال 1363 با ظرفیت اسمی  دریافت 5000 تن چغندرقند در شبانه روز به بهره برداری رسید.براساس مصوبه هیات حمایت از صنایع در تاریخ 21/10/93، این شرکت تحت پوشش قانون حمایت از صنایع قرار گرفت و  بر اساس مصوبه دیگر هیات حمایت از بهار سال 1394، سازمان گسترش بعنوان شخصیت حقوقی و مجری بازسازی و نوسازی کامل کارخانه قند دزفول تعیین گردید.کار بازسازی کارخانه با برآورد اولیه 1000 میلیارد ریال از اواسط سال 94 آغاز گردید که پیش بینی شده است این پروژه تا اوایل سال 96 به اتمام برسد.
صنایع زیربنایی و ماشین سازی

سازمان در راستای ایفای رسالت ملی و اهداف برنامه‌ای و همچنین درچارچوب مسئوليت و اختيارات قانوني مدون، نسبت به احداث  صنایع زیر بنایی مادر اقدام نموده است . این صنایع صنعت ساز، موتور محرک و پشتیبان سایر صنایع کشور بویژه در حوزه ساخت تجهیزات و ماشین ابزار می‌باشند. همچنین این سازمان علاوه بر نوسازي و بهسازي واحدهاي موجود نسبت به توسعه اين صنايع از طريق اجراي طرح‌هاي تکمیلی اقدام نموده است.

​​


renovate_4.jpgمجتمع صنعتي اسفراين

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران  با ايجاد مجتمع صنعتي اسفراين با هدف تولید 120 هزار تن انواع قطعات و مقاطع سنگين فولاد آلياژي و با بهره‌گيري از پيشرفته ترين تجهيزات و ماشين آلات در خطوط توليد (شامل ماشين‌هاي آهنگري شعاعي، كوره‌هاي ذوب و پرس 6300 تن) ، نقش عمده‌اي در تأمين قطعات ومقاطع فولاد آلياژي مورد نياز صنايع خودرو سازي، نفت،گاز، پتروشيمي و... داشته که این امر به كاهش وابستگي‌های خارجی منجر شده است.
به‌ منظور توليد قطعات با ارزش افزوده بالاتر ، افزايش سهم بازار و با هدف تكميل فرآيندهاي توليد طرح توسعه این مجتمع درقالب " طرح تكميلي مجتمع صنعتي اسفراين "اجرايي گرديدكه با بهره برداري از اين طرح ضمن افزايش ظرفيت ذوب آلياژي به 180 هزار تن،  توليد محصولات با ارزش افزوده بالاتر در اين مجتمع صنعتي امكان پذير خواهد شد.renovate_5.jpgشركت لوله گستر اسفراين

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران  در ادامه سياست‌هاي توسعه‌اي و رفع نياز صنايع كشور بخصوص حوزه نفت وگاز اقدام به ايجاد شرکت لوله گستر اسفراین نمود. این واحد توليدي درکنار مجتمع صنعتي اسفراين به منظور تامين  بخشي از لوله‌های مورد نياز صنعت نفت ايجاد گردید که محصولات آن شامل موارد زیر است:
  • لوله‌هاي بدون درز شامل لوله‌هاي جداري (Casing) در اندازه 7 تا 16 اينچ به ميزان سالانه 80 هزار تن.
  • لوله‌هاي مغزی(Tubing) در اندازه 9/1 تا 7 اينچ به ميزان سالانه 50 هزار تن.
 renovate_6.jpg شركت ماشين سازي تبريز

رشد صنايع ماشين‌سازي و ساخت تجهيزات مورد نياز صنايع كشور همواره مورد توجه سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران بوده است .يكي از اولين شركت‌هاي تأسيس‌ شده توسط این سازمان درحوزه ماشين سازي، شركت ماشين سازي تبريز با سابقه‌اي بيش از 40 سال در این صنعت می باشد .
این شرکت تولیدکننده انواع ماشين‌هاي ابزار شامل ماشين‌تراش، مته، فرز، CNC، ماشين سنتر، سنگ تخت و ماشين‌هاي ابزار تيزكني مي‌باشد كه بدليل کیفیت، نوآوری و خدمات پس از فروش مناسب، نقش بسزايي در تأمين نياز صنعتگران داخل كشور و صادرات ايفا نموده است.
 
renovate_7.jpg شركت ريخته‌گري ماشين‌سازي تبريز

 این شرکت ابتدا در مجموعه ماشين‌سازي تبريز و با هدف تولید انواع قطعات ریخته‌گری چدنی و آهنگری (فورج) مورد نیاز صنایع خودروسازی، ماشین‌سازی، تراکتورسازی، پمپ ، توربین‌سازی، همچنین ساخت انواع مدل‌های چوبی، فلزی و قالب‌های آهنگری (فورج) ایجاد گرديد.
با توجه به سياست كوچك سازي و افزايش بهره‌وري شركتها، این شرکت از گروه ماشين‌سازي تفكيك گردید و بعنوان تأمين كننده اصلي مواد اوليه مورد نياز صنايع ماشين ابزارسازي، خودروسازي، تراکتورسازی و...ايفاي نقش مي‌كند.