از فرمان های ریبون را صرفنظر کنید
- محتویات اصلی صفحه

Skip Navigation LinksHighTech

IDRO
با شروع برنامه سوم توسعه کشور و از سال 1387 مأموريت سازمان گسترش ضمن ادامه پيگيري وظايف اساسنامه اي محوله در توسعه و نوسازي صنايع كشور، به سوي فناوريهاي پیشرفته (High-tech) مانند الكترونيك و ميكروالكترونيك و شاخص هاي مرتبط با آن، بيوتكنولوژي، مواد جديد و فناوري اطلاعات و ارتباطات معطوف شد.
 
در اين راستا، ساختار توسعه تكنولوژي و نوآوري شكل گرفت و نسبت به طراحي و تدوين آئين نامه ها، رويه ها و دستورالعمل‌هاي دريافت، بررسي و انتخاب و تصويب پروژه هاي تحقيقاتي و پژوهشي و كارآفريني براي اجرا از محل منابع ماده 8 اقدام نمود. ماده 8 قانون تاسيس سازمان گسترش تصريح دارد که از سود خالص ساليانه سهام سازمان در شركت‌ها و واحدهاي تابعه پس از كسر هزينه هاي جاري سازمان حداقل 25% براي هزينه هاي تعليمات فني و آموزش و مديريت و مطالعات و تحقيقات در داخل يا خارج كشور تخصيص يابد.
 
با توجه به نوپا بودن اين ساختار، فعاليتهاي پژوهشي و تحقيقاتي، تا ابتداي سال 1381، زمينه هاي نسبتا گسترده اي را شامل گرديد. همچنين بخشي از منابع مالي ماده 8 قانون تاسيس سازمان در جهت حمايت از بخش خصوصي به اجراي طرح‌هاي كارآفريني به ‌منظور ارتقاي توانائي‌هاي مهندسي، طراحي و ساخت تجهيزات و دسترسي به فناوريهاي نوين با تكيه بر نوآوري و توان متخصصين داخلي و ايجاد اشتغال و ارزش افزوده از طريق اعطاي تسهيلات، اختصاص يافت.
 
سياست تجاري‌سازي دستاوردهاي تحقيقاتي در جهت دستيابي به اهداف و ماموريت‌هاي سازمان منجر به كاهش ورودي‌ طرح‌ها و در نتيجه طرح‌هاي مصوب در سال 1381 گرديد. ضرورت وجود رويكرد تجاري در توسعه فناوري، موجب شد تا سازمان گسترش كه تا سال 1381 با حمايت از طرح‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي، بسترسازي براي توسعه فناوري را دنبال مي‌كرد، به‌ سمت تهيه و تدوين برنامه توسعه صنايع مبتني بر فناوري هاي پيشرفته كه سهم آنها در توليدات صنعتي جهان با نرخ بالايي در حال افزايش است، حركت كند. در اين رويكرد، ‌طرحهاي پژوهشي كاربردي مورد توجه قرار گرفت كه منجر به سرمايه گذاري صنعتي، خصوصاً با مشاركت بخش خصوصي شد.
 
 
جهت نيل به اهداف اين رويكرد و راهبري توسعه صنايع نوين در كشور، در سال 1381 مجموعه كامل برنامه راهبردي 5 ساله سازمان گسترش در توسعه صنايع مبتني بر فناوري هاي پيشرفته تهيه گرديد و اهم فعاليت‌هاي سازمان در توسعه صنايع پيشرفته حول موارد زير قرار داده شد:
شناسايي روندهاي صنعتي و تكنولوژيكي و انتخاب زمينه هاي مناسب سرمايه گذاري در صنايع پيشرفته؛
ايجاد و توسعه طرح‌ها و تدوين دانش فني قابل سرمايهگذاري؛
تأمين و مديريت منابع سرمايه اي در صنايع پيشرفته؛
سرمايه‌ گذاري براي ايجاد صنايع مبتني بر فناوري‌هاي پيشرفته و انتقال دانش فني.
 
توسعه حوزه هاي صنعتي جديد با توليد محصول و ايجاد ارزش افزوده اقتصادي معني دار مي‌باشد؛ لذا براي اجراي فرآيند كامل ايده تا توليد به‌صورت مراحل متعامل، برنامه ريزي يكپارچه‌اي صورت گرفت.
 
 توسعه بسترهاي توليد و انتقال دانش فني، ايجاد بازار فناوري و آماده سازي طرح‌هايي كه در هر يك از شاخص هاي صنايع نوين بر اساس نياز بازار، قابليت سرمايه گذاري را داشته باشند براي ايجاد طرح‌هاي قابل سرمايه‌گذاري الزام‌آور تشخيص داده شد. بدين منظور برنامه هايي كه خروجي آنها، مجموعه اي از طرح‌ها و دانش فني است، در قالب طرح توجیهی فنی اقتصادی وارد فرآيند سرمايه گذاري براي توليد محصول و در نهايت ايجاد صنايع پيشرفته شد. با اجراي اين برنامه ها تلاش شد تا تقاضاي بازار فناوري، دانش فني و طرح‌هاي قابل سرمايه گذاري افزايش يابد.
 

مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا)

مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) از سال ۱۳۸۲ به عنوان شرکت تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، فعالیت خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سازماندهی و متمرکز نموده است. این شرکت هم اکنون از طریق واحدهای کسب و کار و شرکت‌های مشارکتی وابسته بخش در زمینه مدیریت،‌ نظارت، مشاوره، ارائه محصولات و خدمات و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های ICT حضوری فعال و مؤثر در بازارICT کشور دارد.
ماموریت
۱- اشاعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در کشور
۲- ایفای نقش اثربخش در جهانی نمودن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) ایران
۳- توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی
۴- مدیریت طرح‌های تولیدی و خدماتی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در داخل و خارج کشور
۵- تولید محصولات و ارائه خدمات با فناوری و دانش پیشرفته در بازار جهانی
 
خدمات و محصولات مگفا
تهیه و تامین تجهیزات اکتیو و پسیو
ایجاد، راه¬اندازی و پشتیبانی مراکز داده
شناسایی با استفاده از امواج رادیویی
ردیابی و مکان یابی (GPS )
محصولات ویدئو کنفرانس
ارائه دوره‌های مدیریت یادگیری؛
سیستم‌های ارزش افزوده پیام کوتاه؛
هوش تجاری و کسب‌و کار هوشمند؛
خدمات مشاوره فناوری اطلاعات؛
ارائه خدمات توانمندسازی کسب و کار مبتنی بر فناوری اطلاعات توسط مرکز اندیشه و اعتبار
 
 

پژوهشکده میکرو الکترونیک ایران

پژوهشکده میکروالکترونیک ایران یک نهاد تحقیق و توسعه و تجاری سازی است که در حوزه صنایع میکروالکترونیک، نانوالکترونیک و سیستم های الکترونیکی فعالیت دارد. این پژوهشکده که تابع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می باشد، براساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری تاسیس شده است و در مدت زمان کوتاهی که به فعالیت مشغول بوده موفق شده است تا با جذب کادر فنی مجرب و با سابقه ای در صنعت میکروالکترونیک فعالیت گسترده ای را در زمینه طراحی تراشه، نرم افزار و سیستم های الکترونیکی آغاز کند.
پژوهشکده ی میکروالکترونیک ایران با استفاده از توانمندی های اعضاء هیئت علمی و سایر کارشناسان مجرب خود و همچنین از طریق داشتن ارتباط نزدیک با دانشگاه‌های معتبر کشور و سایر ارتباطات علمی، پژوهشی و صنعتی و تجاری در خارج از کشور توانایی لازم را برای ارائه خدمات زیر دارا می باشد و آنرا جزیی از وظایف خود می داند:
1-بررسی، شناسایی و ارزیابی نیازهای پژوهشی کشور در زمینه های فعالیت پژوهشکده
2-اجرای طرح‌های پژوهشی بنیادی، کاربردی و توسعه ای به منظور تحقق اهداف پژوهشکده
3-فراهم آوردن امکانات لازم و متناسب با فعالیت های پژوهشی مرتبط
4-همکاری پژوهشی با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی داخل و خارج کشور به منظور ارتقای کیفیت فعالیت‌های پژوهشی در زمینه های مرتبط با اهداف پژوهشکده
5-ارائه خدمات تخصصی، مشاوره ای و اطلاع رسانی به اشخاص حقیقی و حقوقی براساس نتایج فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجام شده
6-برگزاری دوره های تحصیلات تکمیلی و کوتاه مدت در زمینه تخصصی پژوهشکده
7-مطالعه، پژوهش و همکاری در طرح های توسعه صنعتی و شرکت های دانش بنیان در رشته الکترونیک و میکروالکترونیک، انتقال تکنولوژی و فروش دانش فنی
8-انتشار مجلات، کتب علمی، جزوات آموزشی و تولید نرم افزار و برنامه های رایانه ای متناسب با اهداف پژوهشکده طبق ضوابط و مقررات مربوط
9-برگزاری همایش‌های علمی و ارائه دستاوردهای پژوهشی در قالب کارگاه‌های آموزشی با رعایت ضوابط و مقررات مربوط
10-کوشش برای توسعه توانایی ملی در طراحی و تولید محصولات الکترونیک و میکروالکترونیک از طریق مدیریت تکنولوژی، پژوهش، آموزش، مشاوره، مشارکت در تاسیس و گسترش خوشه ها و شبکه های صنعتی و دانشگاهی و اطلاع رسانی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی
11-همکاری و مشارکت با نهادهای سیاست گذاری و برنامه ریزی نظارتی در عرصه علم و فناوری در زمینه‌های فعالیت پژوهشکده
12-تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و انتقال تکنولوژی در زمینه های فناوری برتر (Ventrue Capital  و High-Tech) با مشارکت بخش خصوصی از طریق ایجاد شرکت مشترک .