از فرمان های ریبون را صرفنظر کنید
- محتویات اصلی صفحه

Skip Navigation LinksOilGas

IDRO
سرمایه‌گذاری در حوزه‌های منتخب با هدف توسعه صنعتی کشور یکی از مهمترین مأموریتهای سازمان گسترش (ایدرو) از بدو تأسیس بوده است. حاصل فعالیت مجدانه ایدرو در عمر بیش از 50 ساله خویش در این راستا، تأثیر قابل ملاحظه در توسعه زیرساخت‌های صنعتی کشور از طریق ایجاد مجتمع‌هایی همانند تراکتور‌سازی و ماشین سازی تبریز، ماشین سازی اراک، آذرآب، واگن پارس و ... بوده است.
 
توسعه صنعتی کشور از طریق سرمایه‌گذاری با کمک بخش خصوصی و یا به تنهایی، همچنان یکی از دغدغه‌های ایدرو است و معاونتی با عنوان "توسعه سرمایه‌گذاری‌های صنعتی" این مسئولیت خطیر را بر عهده دارد. مهمترین اهداف این معاونت، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف همانند صنایع حمل و نقل، کشتی‌سازی و انرژی است.
 
یکی از بازارهای هدف ایدرو، صنعت نفت، گاز و نیرو (انرژی) است. ایدرو فعالیتهای توسعه‌ای خویش در حوزه انرژی را از طریق دو راهکار کلیدی زیر دنبال می‌نماید:
-    سرمایه‌گذاری در توسعه واحدهای فرآیندی (پالایشگاه نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی) و بومی‌سازی تجهیزات مورد نیاز حوزه انرژی
-    اجرای پروژه‌های بزرگ صنعتی به شکل EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت) و یا E&P (اکتشاف و بهره‌برداری)

targets_2.jpg 
 
 

سرمایه‌گذاری در واحدهای فرآیندی و بومی سازی تجهیزات

 
در حال حاضر بخش قابل توجهی از تجهیزات مورد نیاز کشور در حوزه انرژی از خارج کشور تأمین می‌شود. این در حالی است که جدا از اهمیت استراتژیک، با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای صنعت نفت، گاز و نیروگاهی کشور، این تجهیزات از بازار مناسبی نیز برخوردارند. در نتیجه، بومی‌سازی تجهیزاتی که توان ساخت آنها در کشور وجود ندارد و یا تکنولوژی ساخت داخل آنها به روز نیست، از مهمترین اولویتهای توسعه‌ای ایدرو است. ایدرو در این زمینه از تجربه گرانقدری برخوردار است به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از شرکتهای تولید کننده تجهیزات نفت و گاز کشور شامل ماشین‌سازی اراک، آذر‌اب، صنایع تجهیزات نفت و ... توسط ایدرو بنیان‌ گذاشته شده اند.

ایجاد واحدهای فرآیندی (همانند پالایشگاه نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی) نیز نه تنها موجب ایجاد ارزش افزوده بر منابع خدادادی کشور می‌شود و مانع خام فروشی است، بلکه اشتغال آفرین بوده و توسعه منطقه‌ای و در نهایت ملی را به همراه خواهد داشت.

وظیفه شناسایی فرصتهای مناسب توسعه‌ای در حوزه انرژی شامل واحدهای فرآیندی و بومی‌سازی تجهیزات در حوزه انرژی و سپس انجام مطالعات فنی و اقتصادی مربوطه، مذاکره با شرکتهای خارجی و داخلی جهت جذب سرمایه و دانش فنی و مدیریت اجرای پروژه به عهده "مدیریت توسعه صنایع انرژی" است که زیرمجموعه "معاونت توسعه سرمایه‌گذاری‌های صنعتی" قرار دارد.

یکی از جدیدترین پروژه‌های این بخش، تأسیس شرکت "توسعه شیرآلات صنعتی نیک‌گستر" (نیک ولو) با مشارکت شرکتهای آلمانی و ایتالیایی با هدف تولید شیرآلات کنترلی است که تا پیش از این، امکان بومی‌سازی آنها وجود نداشت. خط تولید این طرح به عنوان اولین پروژه سرمایه‌گذاری ایدرو با مشارکت شرکتهای خارجی در دوره پسابرجام، در شهریور‌ ماه سال 1395 در شهرک صنعتی شمس‌آباد قم افتتاح گردید.

oilgas.jpg

اجرای پروژه‌های بزرگ نفت و گاز به شکل EPC و یا E&P

ایدرو فعالیت خود در حوزه اجرای پروژه‌های بزرگ نفت و گاز را با توسعه فاز یک میدان گازی پارس جنوبی (بزرگترین میدان گازی جهان) در سال 1376 آغاز نمود و در ادامه در توسعه فازهای 6، 7، 8، 14، 17 و 18 همین میدان در کنار پیمانکاران معتبر خارجی و داخلی، نقش پر رنگی ایفا نمود. مجموع ارزش قراردادی پروژه‌های یاد شده بیش از ده میلیارد دلار می‌باشد و شرح مختصر هر یک از این پروژه‌ها در ادامه آمده است.

بعلاوه، ایدرو اخیراً از جانب وزارت نفت به عنوان یکی از معدود شرکتهای صاحب صلاحیت داخلی، مجوز مشارکت در توسعه میادین نفت و گاز در قالب قراردادهای جدید نفتی (IPC) با همکاری شرکتهای معتبر خارجی را دریافت کرده و تلاش برای اجرایی نمودن نخستین تجربه خود در این حوزه (از طریق انتخاب شریک خارجی و میدان مناسب جهت توسعه) را آغاز نموده است.

oilgas2.jpeg

همچنین راهبری پروژه های ایدرو در حوزه پروژه‌های بزرگ نفت و گاز توسط "مدیریت اجرای پروژه‌‌های کلان" انجام می‌شود. از مهمترین وظایف این مدیریت می توان به  مطالعه بازار، شرکت در مناقصات تخصصی، عقد قرارداد و پس از آن راهبری و نظارت بر اجرای پروژه های بزرگ نفت و گاز اشاره نمود.

شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران

شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران (IPMI) با بیش از 40 سال سابقه به عنوان پیمانکارعمومی(GC) تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بعنوان یکی از پیمانکاران عمومی مجری طرحهای EPC در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی محسوب می گردد. در حال حاضر فعالیت اصلی شرکت در زمینه‌های انرژی نظیر نفت، گاز، پتروشیمی و پروژه‌های نیروگاهی می باشد. هم‌اکنون، IPMI با سه دهه تجربه و با برخورداری از کارشناسان آموزش دیده، متخصص و مجرب و همچنین استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای به‌ روز در کلیه زمینه‌های اجرائی پروژه ها ، به عنوان یک شرکت مطرح پیمانکار ایرانی با مشارکت شرکت‌های همکار داخلی و خارجی در زمینه‌های ارائه خدمات مورد نياز اجراي پروژه ها اعم از مطالعات اوليه، مشاوره و مهندسي، مديريت، تأمين تجهیزات و اجرا به روشهاي مختلف تا سطح کليد در دست در حوزه هاي نفت، گاز، پتروشيمي، نیروگاهی و صنایع شیمیایی در بازارهاي داخلي و بين المللي فعالیت می نماید.

targets_1.jpg​​